Biyografi

Mehmetcan Yazıcıgil
Şarkıcı, söz yazarı, besteci

2001 yılında İzmir’de dünyaya geldi.

Babası doktor, annesi eski bankacı. Ayrıca Mehmetcan, Yurdaer Doğulu (1941-1987)’nun eski gitaristi Ali Arazlı’nın yeğeni.

3 yaşında almaya başladığı piyano dersleriyle müzik hayatı başladı. 11 yaşında ilk müzik grubu olan Magma’yı kurdu ve bu grupta 2 sene boyunca klavye çaldı. Yaşı ilerledikçe bateri ve gitara ilgi duymaya başlayan Mehmetcan aynı zamanda müzik öğretmeni sayesinde kayıt teknolojilerini de keşfetmeye başlamıştı. Liseye başladığında bir liselerarası müzik yarışmasına katılabilmek için şarkı söylemeye ve bu alanda kendini eğitmeye başladı. 2018 yılının başlarında, henüz 16 yaşındayken yaşadığı bir ilişkiden esinlenerek ilk şarkılarını yazdı. Sesini kullanmakta da gelişen Mehmetcan’ın amatör olarak kaydedip YouTube’da yayınladığı besteleri çevresinin yakın zamanda ilgisini çekmeyi başardı. Artık ufak da olsa bir kitlesi olmuştu.

Bunun üstüne Mehmetcan, ilk teklisi olan “1926 Model Pick-up” şarkısını bir kamera mikrofonuyla kaydedip dijital müzik platformlarında yayınladı. Olumlu tepkiler aldı ve ilk stüdyo kaydını yapmaya hazırdı. İzmir’in popüler yerel müzik gruplarından biri olan Yaygara’yla tanıştı. Rockvarium adındaki küçük bir stüdyoda Soner Kırgız’ın prodüktörlüğünde Kandırdılar’ın kayıtlarını tamamladı. İlk stüdyo kaydı olan “Kandırdılar” ile çok büyük bir başarıya ulaşmıştı. Spotify’ın “Üçüncü Yeniler” ve “Türkiye Viral 50” gibi listelerine girmeyi başarmış ayrıca 1 ayda 100.000 dinleyiciyi geçmişti. Bu başarısının beraberinde sahne hayatı da başlamıştı. 2020 yılından beri kendi şarkılarının prodüktörlerini kendisi üstlenmekte.

%d blogcu bunu beğendi: